Komisyonla Kredi Veren Yerler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:56

Komisyonla Kredi Veren Yerler

Paraya ihtiyaç olduğu zaman ilk başvurulan yer hiç şüphesiz bankalardır. Ancak kredi notu ya da herhangi bir başka sebepten olsun kredisi onaylanmayan kişiler çözümü alternatif yollarda arıyor. Kredi notu yetersiz olan, kara listede olan, icralık olan ya da yaştan dolayı kredi talepleri reddedilen kişiler komisyonculara yöneliyor. Türkiye’de komisyonla kredi veren sayısız şirket yer alıyor.

Kişilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması için önlerine bazı seçenekler sunulur. Banka kredisi dışında nakit ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler, komisyonla para veren kişi ya da şirketlere başvurur. Komisyonla kredi veren yerler arasında kuyumcular, faktöring firmaları gibi firmalar yer alıyor. Örnek verecek olursak, kuyumcular 20 bin liraya kadar senetle kredi verebiliyor.

Komisyonla kredi veren yerlerin bir diğer çalışma şekli ise aracılık olarak karşımıza çıkıyor. Aracılık yaparak kredi veren yerler ise sizin yerinize bankalardan kredi talebinde bulunuyor. Kredi notunuzun düşük olması ya da diğer nedenlerden dolayı kredi çekemediğiniz durumlarda, bankacılık sicili daha yüksek olan kişiler ya da kurumlar kendi üzerlerine kredi çekerek ihtiyacınız olan miktarı size sunuyorlar. Elbette bu hizmet içinde belli oranda komisyon alıyorlar.

Komisyonla kredi sağlayan yerler ile tefeciler birbirlerine karıştırılmamalı. Herkesin de bildiği üzere tefecilik yapmak TCK’ya göre suçtur. Hem alan hem de veren kişiler hakkında cezai müeyyide uygulanır. Günümüzde tefecilerin sayısı eskiye kıyasla çok azaldı diyebiliriz. Bunun nedeni ise gerekli çalışmaların emniyet güçleri tarafından titizlikle yapılmasıdır. Her ne kadar tefecilerin sayısı azalsa da hala yüksek faiz karşılığı para sunan kişiler var. Ne kadar ihtiyacınız olursa olsun bu gibi kişilerden uzak durmalısınız. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylanan ve denetlenen yerlerden kredi talebinde bulunmanız çok daha uygun olacaktır.

Operatörler Aracılığıyla Kredi

Acil nakit bulma konusunda operatörlerden de destek alabilirsiniz. Turkcell, Vodafone a da Türk Telekom müşterisi olmanız ve faturalı hattınızın olması bu konuda yeterlidir. Faturalı hattınızın minimum 6 aydır açık olması ve tüm faturaları düzenli ödemiş olmanızda gereklidir.

Operatörlerden kredi talebinde bulunmak için pahalı bir cep telefonu alın. Örneğin 5 bin liralık telefon aldığınızı varsayalım. Firma ise satın almış olduğunuz telefonu sizden belli bir komisyonla daha ucuza alır. Yüzde 10 komisyon uygulandığı takdirde 4.500 liraya telefonu geri alır. Bu şekilde kalan vadeleri de ödeyerek nakit ihtiyacınızı o an için karşılayabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir