Seçimden Sonra Dolar Kaç TL Olacak?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:49

Seçimden Sonra Dolar Kaç TL Olacak?

Enflasyonun %20 seviyesinin üzerine çıkması ve doların 7 liranın üzerine çıkmasından sonra suni baskılama ile yerel seçimlere kadar döviz kurunun pozisyonunu koruması amaçlanıyor. Yaşanan yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanma hareketi yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde görülüyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu durum daha ağır hissediliyor.

Tüm bu ekonomik krizlerin temeli 2013 yılında atıldı. Amerika Birleşik Devletleri sert bir politika izleyerek dünya üzerindeki dolarları kendi ülkesinde toplama çalışmalarını başlattı. Bu durumun yaşanmasından sonrada dışa bağımlı olan ülkelerin ekonomileri sallanmaya başladı. Daha çok gelişmekte olan ülkelerde hissedilen bu kriz, Türkiye’de de kendini gösteriyor.

Amerika’nın izlediği mali politikanın haricinde Türkiye’de yaşanan rahip Brunson ve Suriye meseleleri gibi konularda eklenince dolar kuru TL karşısında yükselişini adeta hızlandırdı. Dolarda yaşanan bu yükselişe bir türlü engel olunamazken ithalattan sanayi ürünlerine kadar pek çok sektörde zamların ortaya çıkmasına sebep oldu. Bilindiği üzere Merkez Bankası geçtiğimiz yıl eylül ayında yaptığı toplantıda faizi tam 625 puan birden yükselterek doları baskılamaya çalıştı. Yüksek faiz artışı doların yükselmesine engel oldu ancak bu durum bankalardaki kredi sistemi çökerttiği için birçok kuruluş iflas etmeye başladı.

31 Mart Seçimi ve Doların Durumu

Bir ülkedeki ekonomik krizi tetikleyen durumların başında siyasi belirsizlik gelir. 31 Mart seçimine kadar yaşanacak bu belirsizlikler piyasayı da olumsuz etkiliyor. Yerel seçimlerden sonra piyasaların nasıl olacağı ise en çok merak edilen konuların başında yer alıyor.

Ekonomi uzmanları ve analistler bu konu hakkında adeta ikiye ayrıldılar. Bir kısım ekonomi uzmanı hükümetin seçime kadar doları ve enflasyonu baskı altına alarak günü kurtarmaya yönelik hamle yaptığını düşünüyor. Ayrıca uzmanlar yapılan bu hamlelerin seçimden sonra geri dönüşünün çok olumsuz olduğunu iddia ediyor. Diğer taraftan birçok ekonomi uzmanı da yapılan bu hamlelerin seçimden sonrada süreceğini ve döviz ile enflasyonun baskılanmaya devam edileceğini öne sürdü. Görünüşe göre 31 Mart yerel seçimlere kadar bu baskılama devam edecek. Seçimden sonra ise neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir